Telephone Extensions

Phone: 1-718-937-3010 • Fax (Main): 1-718-392-8397 • Fax (Guidance): 1-718-937-3055

TITLE/OFFICE NAME EXTENSION
A.P. Administration, Organization/Security Alikakos, George 1081
A.P. Business, Cosmetology, Graphic Arts Garcia, Claudio 4011 
A.P. Data, Testing, and Compliance Martino Alves, Lisa 1014
A.P. Humanities, Spanish, ENL Gallagher, Kevin 3554
A.P. Math, Science, Physical Education Gorman, William  4132
A.P. Math Chin, Tyee 4131
A.P. Pupil Personnel Services Salas-Ocampo, Lisseth 1551
A.P. Trades, Technology Ali, Anthony 4492
A.P.'s Secretary (PPS/Pupil Accounting) Carfagno, Joan 1531
A.P.'s Secretary Carpino, Fatima Ruth 0
A.P.'s Secretary (Organization/Security) Tsiolas, Maria 1044
Athletic Director; Gym Office; Weight Room Maloney, Richard (5481); Phys Ed Staff 5481,-2 -3,-4,-5
Attendance Office, School Secretary Martinez, Jessica 1533
Attendance Teacher Mohammed, Amin; Bebi, Ali 1024
Cafeteria Cafeteria 2341
College Advisor Karabelas, Anna 1431
Conference Room – School of Exploration and Discovery Conference Room – SED 3551, 3552
Conference Room School of Skilled Building Trades  Conference Rm. – SSBT 4491
Coordinator of Instructional Support Services Toliver, Jetaime 3121
Coordinator of Student Activities/Senior Class Advisor Vega, Robert 1434
Cosmetology Senior Clinic - Elite Beauty Salon Quartuccio, Heidi 3341, 3441
Custodial Engineer Jarrett-Holland, Marcia 1132
Dean’s Office – Garofano/Lupoli-Roberts/Mendez/Rodriguez Garofano, D. (5312); Lupoli-Roberts, K. (5312); Mendez, N. (5311); Rodriguez, R. (5311) 5311, 5312
Fireman – Boiler Room Fireman - Boiler Room 5009
Food Services Manager Choi, Cassie 2501, 2503
Guidance Counselor (School of Entrepreneurial Studies) Bautista, Ydaline 1512
Guidance Counselor (School of Skilled Building Trades) TBA 1515
Guidance Counselor (School of Exploration & Discovery/9th Grade) Vasquez, Caralyn 1511
Guidance Counselor (School of Computer & Electronic Engineering Technologies) Mualem, Karen 1514
IEP Teacher Sartori-Deutsch, Diana 3122
Lab Speclialist Rosenthal, Stuart 2051
Librarian Lewis, Suzanne 4551
Machinist/Storeroom Manager Hemlall, Anand 5007
Main Security Desk/School Safety Squad Room Level III - Security Desk (Main Entrance); Squad Room (2122) 1000, 2122
Mental Health Coordinator Ambia, Katherine 1491
Nurse; School Health Aide Rosario-Heber, Ida (2142); Smithwick, Violet (2143) 2142, 2143
Parent Association      Colon, Vivian 2251
Parent Coordinator  Baez, Miriam 1026
Payroll Secretary Sinaly, Karen 1021
Principal Burg, Melissa 1064
Principal’s Secretary Dusha, Peggy 1062
Program Office MacDonald, Eric (1011); Vaskas, Janet (1012); Yanovsky, Nina (1013) 1011, -2, -3
PSAL Coaches Ali; Devaux; Garofano; Hyman; Karcher; Maloney; Poltawsky; Raushan; Shimizu; Yu; Zambrotta  5482, -3, -4, -5
SBST (School-Based Support Team) Stewart, Jacqueline (1493); Williams, Karen (1491) 1491, 1493
Science Prep Room Science Prep Room 2061
SkillsUSA Rivera, Josh 5567
SPARK Counselor Mieses, Denise 1513
Speech Teachers Irizarry, Amanda; Margulis, Lauren 3131
Staff Lunchroom Staff Lunchroom 2491
Staff Workroom Staff Workroom 1471
Sunnyside Community Services Atkins, Natasha 2191
Supply Secretary Lehe, Patricia 1041
Tech Squad Zagada, Nicole 2171
Transition Team Leader Elbettah, Lynda 3124
Transportation Office/School Lunch Applications Pomara, Stella 2361
UFT Chapter Leader/Chapter Delegates Raynor, TJ - Chapter Leader; Burkhart, Peter and Whyte, Dennis - Delegates 2011, 2012
Virtual Enterprise/Business Club Office Morgan Thomas, Nadine 4127
Work-Based Learning Coord.-SES; WBL Coord.-SCEET/SSBT Gross, M. (4113); Zagada, N. (4492) 4113, 4492